Welcome New Zealand a život v Aucklandu

          Tak dneska krájím už 14. den svého kiwi života. Čas mi tu letí jak blázen, těžko říct jestli je to tím, že jsme tu o pár hodin dopředu před okolním světem nebo prostě jen proto, že po půl roce chodím zase pravidelně do práce... Spousta věcí je tu jinak, než jsem si představovala a celkový dojem z mého dosavadního pobytu je dost odlišný od toho, co jsem vyčetla z knížek, vykoukala z videí a prosurfovala na netu. Neříkám horší nebo lepší, je to tu prostě jiný :) A já se s vámi ráda o tuto novozélandskou "jinost" (zatím teda spíš aucklandskou) podělím, takže tady je pár mých osobních postřehů a zážitků.


1) Je tady fakt nádherně - co se týče přírody a krajiny těžko bych hledala nějaké místo, ke kterému bych to tu mohla přirovnat. Auckland je město v přírodě, protkané spoustou parků a cestiček, které vás zavedou na nádherná místa, pro která se dají těžko najít slova. Najdete tu na jednom místě "golfový" trávníček, palmy, borovice i pláž plnou mušlí - je to úplně jiný než jak jsme my klasicky zvyklí jezdit "k moři" :) Skoro každý den chodím po práci na dlouhou procházku a zatím pokaždé jsem objevila nějaké nový místo s dech beroucím výhledem... Funkce "panorama" tu opravdu nachází svoje uplatnění :)

Half Moon Bay Walkway

Eastern beach

Rotary Walkway

Macleans park

Eastern beach

2) Zelená, kam se podíváš. Je to tak, zelená je tu fakt úplně všude a fakt září :) Je jedno, jestli jsem v parku, na pláži, na ulici nebo na několika proudové silnici - všude míjím upravené zelené trávničky, stromy, keře. I díky tomu to tu všechno působí tak nějak pozitivněji a veseleji...

centrum Aucklandu

¨
Pigeon park

¨
naše ulice

Rotary walkway

Macleans park


3) Pláže. Aucklandské pláže mě fakt baví. Zatím se mi potvrdilo, že když dlouho jdu a nevím kam, vždycky dojdu na nějakou pláž. Je tu teď jaro, takže se nikdo moc nekoupe a pláže jsou celkem prázdné. NZ je asi jedno z málo míst na světě, kde můžete v jednu chvíli vidět koupající se rodinku v plavkách a o pár metrů dál jinou partu na pikniku v zimních bundách :) Taky je celkem běžné tu vidět holky v minisukních a sandálech a v péřových bundách nebo tradičně bosé děti v zimních bundách...a taky je tu klasika vidět děti (někdy i dospělé) venku chodit v pyžamu - před dům, do obchodu, kdekoliv :)

Bucklands beach

Eastern beach

Mellons Bay

North shore

4) Centrum Aucklandu. Aby jsme se z naší čtvrti dostaly do města, nejlepší je nasednout na trajekt, který jezdí z přístavu, kde pracujeme, několikrát denně přímo do centra města. Cesta trvá půl hodiny, je pěkně drahá (jako všechno tady), ale zase když mátě štěstí, můžete sledovat delfíny, jak se s vámi předhání a užít si nádherný výhled z oceánu. Co se týče centra Aucklandu, je to všehovšudy pár ulic, takže kdo by čekal bohatý velkoměstský život, NZ fakt není pro něj :) Má to tu své kouzlo, ale Auckland je opravdu spíše velkou vesnicí - všude tu jsou rodinné domky a již zmiňovaná zelená, zelená a zelená - sídliště tu nenajdete. Byly jsme se taky mrknout v podmořském světě Kellyho Tarltstona, kde jsme mohly kromě naložené obří chobotnice, žraloků, medůz a všemožných jiných mořských potvor vidět i tučňáky, kteří jsou fakt úžasní :) 

 
pohled na centrum z trajektu

Britomart (hlavní dopravní uzel Aucklandu)

procházka podél pobřeží

Queen street


přístav 

Sky tower

cesta z města :)

Podmořský svět Kellho Tarltsona


5) Half Moon Bay. Bydlím teď v této čtvrti Aucklandu, která je v jeho východní části. Z našeho pokoje vidíme přes malý parčík rovnou na oceán :) Do práce to mám cca 10 min pěšky a v blízkém okolí je několik nádherných pláží, parků, krásných vyhlídek a možností k procházce. Začíná tu také Rotary walkway, kde je rezervace krásných ptáků Pukeko, mezi kterými se můžete procházet a někdy je i potkat potulující se po blízkém parku a silnici.

náš každodenní výhled z terasy, v podstatě z našeho pokoje

Pigeon mountain - park 10 min od domu

Bucklands beach - 15 min od domu :)

vyhlídková procházka

Half Moon Bay Marina - přístav, kde pracuju 

A & J café - tady kmitám 10 hodin denně 5 dní v týdnu :)

začátek Rotary walkway

Pukeko rezervace

Eastern Beach

Macleans Park


1 komentář:

  1. Ahoj Katko, jak jsi prosím získala práci v té kavárně? Poslala jsi tam životopis nebo jsi tam zašla osobně? Děkuji

    OdpovědětVymazat