Bristolské velryby bojují proti plastovému znečištění světových oceánů

Velryby v Anglii? Divné, že? V Bristolu je ale možné všechno, a tak se tu na náměstí Millenium square na začátku července zabydleli dva tito mořští kytovci v životní velikosti a dostali jméno "Bristol whales".Kdo by ale čekal monstrózní akvárium, bude zklamaný. Velryby jsou totiž upleteny ze sommersetské vrby a dovádějí ve vlnách vyrobených ze 70 000 plastových lahví. Bristol totiž letos drží zelený titul "European Green Capital", který převzal po loňském Copenhagenu a tyto obří sochy jsou jedním z klíčových ekologických projektů tohoto roku.
Bristolské velryby upozorňují na obrovské plastové znečištění světových oceánů, které nejvíce způsobují právě plastové lahve, tašky a další obaly. Autoři projektu doufají, že se návštěvníci zamyslí nad svou spotřebou plastových obalů, zredukují používání jednorázových plastových tašek a pomohou tak chránit naše oceány pro příští generace.


Britové totiž utratí za balenou vodu 1,5 biliónu liber ročně a každý den naši Zemi zaplaví 15-ti milióny plastovách lahví (to je vážně mazec). Celkově potom v oceánu skončí 8 miliónů tun plastu každý rok, což je ekvivalent tělesné váhy 45 tisíc plejtváků obrovských!Tato šestitunová socha znázorňuje zanořující se ocas plejtváka obrovského a vynořující se hlavu keporkaka. Za hotovým dílem stojí designerské studio Cod Steaks a jejich výkonná ředitelka, Sue Lipscomb, Vás provede výrobou těchto gigantů v tomto krásném dokumentárním videu.


Aby byla taky trochu legrace, velryby každých pár minut ze své nozdry vystříknou vodní fontánku, která osvěží nejbližší zvědavce. Projekt bude v Bristolu k vidění do 1. září.0 komentářů: